17.10.2019 |

Programació de luxe al Festival de Sitges 2019. La potència del fantàstic més avantguardista i heterogeni

Sam Neill, Patrick Wilson, Aaron Paul, Maribel Verdú, Nikolaj Coster-Waldau, Asia Argento o Pupi Avati, entre els convidats destacats de la 52a edició.

A més d’una Secció Oficial que contempla les últimes tendències del fantàstic, aquest any destaquen les propostes de Noves Visions, Òrbita, Anima’t i Seven Chances i l'alt nivell en la secció de curtmetratges.

Cartell Sitges 2019
Cartell Sitges 2019
Programació de luxe al Festival de Sitges 2019. La potència del fantàstic més avantguardista i heterogeni

A menys d'una setmana del tret de sortida, Sitges ja té el peu a l'embragatge per arrencar amb tota la força una edició disposada a guanyar les primeres posicions en tots els camins del gènere fantàstic: pel·lícules, sèries, realitat virtual, indústria i activitats paral·leles, acompanyades per la presència de les figures més destacades de l'any, que faran d'engranatge perfecte per completar una de les programacions més completes, àmplies i emocionants dels últims temps.

Els paisatges post-apocalítpics de grocs i ocres, de pols i òxid de la saga i fenomen Mad Max, arribat de les antípodes australianes, impregnaran durant onze dies la vila mediterrània de Sitges. I la millor manera de demostrar-ho serà a la gala d'inauguració on l'actor australià Patrick Wilson recollirà un Premi Màquina del Temps, aprofitant la seva visita per presentar la pel·lícula inaugural, En la hierba alta (In The Tall Grass), juntament amb el seu director Vincenzo Natali. De les antípodes, en aquest cas neozelandeses, vindrà Sam Neill a recollir el Gran Premi Honorífic que li entregarà aquest any el Festival per la seva trajectòria el dia de la cloenda amb la pel·lícula The Vigil, el sorprenent debut en el llargmetratge de Keith Thomas.

Entre el 3 i el 13 d’octubre, Sitges desplegarà el millor cinema de gènere del moment, en una edició on destaca la potència de les òperes primes, la gran presència de realitzadores, una selecció d'animació de les més destacades i àmplies del moment i un repunt de l'alt nivell de la secció de curts. Una Secció Oficial amb noms com Robert Eggers, Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillet, Richard Stanley, Jonas Alexander Arnby, Fabrice Du Welz, Gaspar Noé o Aaron Morhead i Justin Benson, també la selecció de curts reflecteix la seva importància i vigència com a format imprescindible del gènere, amb grans noms que hi aposten com Yorgos Lanthimos amb Nimic, o la primera incursió en la direcció de Chloe Sevigny amb White Echo. El Festival tampoc s'oblida d'un cinema fantàstic reconegut i amb vocació d'autor que es podrà descobrir a Òrbita, la secció dedicada a recollir les últimes tendències del thriller, Noves Visions amb la seva aposta per la innovació i l’experimentació de llenguatges cinematogràfics, i el replantejament de la secció Seven Chances, ara que arriba al quart de segle, cap a la recuperació de pel·lícules de repertori fantàstiques, oblidades, maltractades o senzillament perdudes en el temps. A més d’una secció Brigadoon on el cinema italià, l’exploitation italiana de ciència ficció i el documental es converteixen en els protagonistes d’una edició que atorgarà el seu premi Nosferatu al director Pupi Avati.

El Festival continuarà mantenint les seves cinc pantalles on es projectaran la majoria de les pel·lícules integrades en les seves seccions oficials: Auditori Meliá Sitges, Retiro, Prado, Brigadoon i la Sala Tramuntana. Però també podran veure’s algunes d’elles en altres de les sales del certamen, amb entrada gratuïta a l’Hort de Can Falç o el Centre Cultural Miramar, on es viuran les experiències de realitat virtual més punteres.

Activitats paral·leles durant el Festival

Presentacions de llibres, festivals i edicions en DVD i Blu-ray, trobades i sessions de signatures tindran lloc a la ja habitual Carpa FNAC. Més d'una trentena de presentacions de les novetats en còmic, manga, novel·les i pel·lícules editades, amb el fantàstic com a comú denominador, entre elles el propi llibre oficial de Sitges 2019, Apocalypse Domani. La década dorada de la exploitation italiana de ciencia ficción. (1977-1990),coordinat per Ángel Sala i publicat per l'editorial Hermenaute; i altres títols com La casa de los horrores de Tobe Hooper, Cuando las carátulas tenían sentimientos, Supernovas. Una historia feminista de la ciencia ficción audiovisual, Giallo: Crimen, sexualidad y estilo en el cine de género italiano o Terror en serie: De "Alfred Hitchcock Presenta” a “St ranger Things”.

En aquest mateix espai s'entregarà el Premi Queer Kong dins el I Reconeixement a la diversitat, diumenge, 4 d'octubre. Aquest guardó vol premiar les pel·lícules i professionals amb aportacions a la diversitat i presència de la comunitat LGTB+ participants al Festival.  El jurat està format per professionals de l'àmbit de la comunicació, la indústria audiovisual, el periodisme i un representant de l'ONG Stop Sida, organitzador del premi en col·laboració amb el Festival.

Un altre espai de trobada més familiar i apte per als més petits serà el Fantàstic Kidsque aquest any canvia la seva ubicació de l'Hort de Can Falç, on s'hi seguirà programant el Cinema a la Fresca, pel Centre Cultural Miramar. Per segon any consecutiu, gràcies a la col·laboració del Festival amb l’Obra Social La Caixa, en aquest espai es podran realitzar activitats relacionades amb el món del cinema perquè els més petits comencin a familiaritzar-se amb el llenguatge i el món audiovisual, com un taller gratuït per aprendre a realitzar un senzill curtmetratge fantàstic, una xerrada a càrrec de l'organització del Concurs Participa Méliès per presentar la seva 8a Edició i donar les claus de l'èxit per guanyar-lo, o la projecció oberta i en loop dels millors curts de l'edici&oac ute; passada del concurs.

La música també tindrà el seu espai aquest any. L'últim cap de setmana del Festival, divendres 11 d'octubre, a les 22h, la Carpa Noray de l'Hotel Meliá es convertirà per unes hores en l'escenari més fantàstic del món, amb les actuacions exclusives de Hermann Kopp i Nightcrawler. Un concert exclusiu amb aforament limitat per als amants de les atmosferes inquietants i captivadores de les bandes sonores del cinema de terror.

Gràcies a la col·laboració del Festival amb Planet Horror, l'única plataforma de cinema de terror a Espanya, produïda per AMC Networks i Redrum, aquest any la Sitges Zombie Walk, dissabte 5 d'octubre, tindrà un convidat d'honor per donar el tret de sortida a la trobada de zombis més internacional del món: Charles Band. Un dels productors més prolífics de la Serie B de Hollywood durant els anys 80 i 90, que aprofitarà la seva visita per per rebre un premi Màquina del Temps, presentar una restrospectiva de la seva filmografia a Brigadoon i participar en una trobada amb els seus seguidors a Sitges Encounters.   

Exposicions

Del 3 al 13 d’octubre a la sortida de l’Auditori Meliá Sitges i en honor al leit motiv de la 52a edició, tots els assistents al Festival podran veure l'exposició Mad Max World – An Apocalyptic Comic Tribute. Coordinada pel cineasta, escriptor i expert en còmic Borja Crespo, reuneix il·lustracions de gran format realitzades per dibuixants de còmic, il·lustradors, dissenyadors i cineastes. Tots ells reten homenatge a un dels principals temes del Festival de Sitges, la saga Mad Max i altres mostres de cinema post-apocalíptic, exploitation italianes, distopies estranyes, trash cinema, móns perduts, salvatges d'autopista, nous bàrbars, guerrers de la carretera… Paisatges d'un futur desconcertant que pot estar molt a la vora, on reina la llei del més fort i tot és possible.

I a l'edifici del Centre Cultural Miramar on aquest any, a més de l'espai VR 360, també s'hi sumarà totes les activitats familiars de Fantàstic Kids, durant tot el Festival s'hi podrà veure l'original Exposició Escoles, amb dibuixos realitzats pels nens de les escoles de Sitges amb temàtiques centrades en el Festival.

Consolidació del Sitges Film Hub

La secció professional del Festival acollirà més de 30 activitats entre taules rodones, presentacions de projectes en desenvolupament, trobades amb convidats i sessions de masterclass amb la finalitat d’oferir contingut d’actualitat del sector audiovisual i del cinema fantàstic als acreditats i al públic general del Festival. 

El Sitges Pitchbox, activitat que presenta nou projectes de llargmetratge de ficció de gènere fantàstic en una defensa de pitch, celebra aquest any la seva cinquena edició. L’activitat comptarà amb la participació especial del director de cinema Vincenzo Natali, que obrirà l’acte, divendres 4 d'octubre a l'Hotel Meliá, amb una introducció a la seva carrera. La presentació de projectes es realitza mitjançat la plataforma de l’entitat coorganitzadora Filmarket Hub. Els set projectes que conformen la selecció oficial són: El pulpo negro de Santiago Calvete, Luis Murillo Moreno, Luis Murillo Arias i Hernán Moyano i dirigida per Nicolás Onetti (Argentina), Evasión de Cristian Jiménez i Manuela Infante (Xile), Hive Mind de Demian Fox i dirigida per Conor Mc Mahon (Irlanda), Kintsugi d'Aitor Uribarri i Eva Montoya (Espanya), Singular d'Alberto Gastesi i Alex Merino (Espanya), The Plague Doctor de Ninon Schubert i dirigida per Michael O'Connor (Alemanya) i Vesper Seeds de Kristina Buozyte i Bruno Samper (Lituània).

També celebra el seu cinquè aniversari el programa Blood Red Carpet. El programa, promotor del jove talent actoral del Festival i pioner a tot l’estat, selecciona dues joves actrius i dos joves actors que hagin demostrat una prometedora trajectòria al seu país d’origen per ser presentats a la indústria i als mitjans internacionals. En aquesta edició els candidats seleccionats són Claudia Trujillo, Mireia Oriol, Pol Monen i David Solans. Al programa també són convidats dos directors de càsting internacionals per conèixer als joves actors. En aquesta ocasió els acompanyaran la directora de càsting Nancy Bishop i Stéphane Foenkinos. L'acte d'entrega de distincions serà dijous, 10 d'octubre, a l'Auditori, abans de la projecció de Le Daim.

La iniciativa del Festival que busca acostar la literatura i el cinema Fantàstic, el Taboo’ks, presentarà en la seva tercera edició quatre obres literàries i un study-case d’un projecte en vies d’adaptació. S’obrirà l’acte amb la participació especial de la guionista Nicole Perlman, responsable de les adaptacions de Guardianes de la Galaxia (James Gunn, 2014) i Capitana Marvel (Anna Boden i Ryan Fleck, 2019) que parlarà del procés d’adaptació del còmic al cinema amb un Q&A. L’acte continuarà amb la taula rodona “From Books to Movies: Film Festivals as Matchmakers”, una trobada amb els principals responsables dels programes d’adaptacions del llibre a la pantalla al Festival de Cannes, La Biennal e di Venezia i Sitges.

Les obres que es presentaran al Taboo'ks 2019 són: Iménez de Luis Noriega, L’últim esmolet d’Aniol Florensa, Els àngels ens miren de Marc Pastor i Rojo, una trilogia de novel·les vampíriques de Carlos Sisí (Los caminantes), publicada per Ediciones Minotauro. L’study-case “L’altre costat del mirall: adaptacions screen-to-book” vindrà de part de Francisco Javier Sanz Grajera, director de l'agència literària del Grupo Planeta, que tractarà casos contraris: productes audiovisuals que es duen al paper, tal com veurem gràcies a l'acord que Planeta ha negociat amb Netflix.

Aquest any el Festival també amplia les trobades amb els principals convidats per conèixer la seva trajectòria, inquietuds i personalitat en primera persona als Sitges Encounters. El Gran Premi Honorífic d'aquest any, Sam Neill; el mític músic dels The Misfits i ara també director de cinema, Glenn Danzig; Charles Band, un dels grans productors i distribuïdors de Sèrie B, Premi Màquina del Temps d'aquest any i encarregat de donar el tret de sortida a la Sitges Zombie Walk; i la flamant guanyadora d'enguany del Méliès Career Award, Asia Argento. D'entre les trobades i taules rodones, destaca també la classe magistral que farà la muntadora i Jurat Oficial Fantàstic Mary Jo Markey, Editing 'Star Wars VII-The Force Awakens, la taula rodona Com crear un monstre, amb la pa rticipació especial de Javier Botet (actor), Paco Plaza (director de cinema) i José Manuel Meneses (tècnic d’efectes especials de maquillatge).

La secció Film Hub acull també diversos actes en col·laboració amb les principals entitats audiovisuals del país. En aquesta edició, el BCN FILM FEST organitza la taula rodona Ventajas de viajar en tren: l'adaptació d'una novel·la a la gran pantalla, una conversa entre el director de la pel·lícula, Artiz Moreno, i l'autor del llibre Antonio Orejudo. També l'entitat PROA (Productors Audiovisuals Federats) organitza la trobada Nou Escenari: Qui és el productor? amb l'objectiu de debatre el nou rol del productor en l'era de les plataformes. Aquesta taula comptarà amb la presència destacada de Jérôme Paillard, director executiu del Marché du Film - Festival de Cannes, responsable junt amb Blood Window i el Festival de Sitges del projecte Fantastic 7, un fòrum destinat a fomentar el talent dins de la indústria del gènere i afavorir la seva connexió amb socis comercials potencials. Entre els clips que formaran part del Sitges Coming Soon es presentarà Baby, produït pel cineasta basc Juanma Bajo Ulloa.

La secció professional del Festival comptarà de nou amb l'espai Industry Hub - Networking Area (by Catalan Films&TV), un punt de trobada per als professionals del sector, gràcies a la col·laboració de l'Institut Català de les Empreses Audiovisuals. 

20 anys de Premis SGAE Nova Autoria

Per vintè any consecutiu la SGAE, la Fundació SGAE i el Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya celebren els Premis SGAE Nova Autoria, – dins de la secció Noves Visions–, que ofereixen als autors emergents de les universitats i les escoles de cinema de Catalunya, la possibilitat d’exhibir els seus treballs i donar-los a conèixer en el marc d’un festival de projecció internacional. Els curtmetratges finalistes presentats es projectaran dissabte, 5 d’octubre, al Cinema Prado i, a continuació, a l’espai Cañateca tindrà lloc la resolució al millor guió, millor direcció i millor música original. Per celebrar les dues dècades de col·laboració, la SGAE, la Fundació SGAE i el Festival de Sitges estan preparant una retrospectiva dels guardons i una festa amb els guanyadors i els finalistes de tots aquests anys, les escoles, les universitats, els membres del jurat i la indústria, per al diumenge 6 d’octubre, dins del Festival. Aquest 2019 el jurat dels Premis SGAE Nova Autoria l’integren Mar Coll, directora i guionista; Carla Simón, directora i guionista, i Alfred Tapscott, compositor de bandes sonores per a cinema, televisió i publicitat.

Jurat Oficial Fantàstic

Cinc figures del fantàstic componen el jurat Oficial Fantàstic de la present edició de Sitges. D'una banda, Mary Jo Markey, muntadora formada al costat de Dede Allen, durant els noranta va ser ajudant de muntatge en pel·lícules independents com La tutora (1990). El seu treball a la sèrie Felicity li va forjar una col·laboració estable amb JJ Abrams, i va ser l’encarregada del muntatge de les dues primeres temporades d’Alias i del pilot d’una de les sèries més influents de la televisió, Perdidos, que li va valer un Emmy. Anurag Kashyap, director, productor, guionista i actor, que va atraure l'atenció en cercles internacionals gràcies a l'èpica criminal de Gangs of Wasseypur (2012) i que el 2016 va participar a la secció oficial de Sitges amb el psychothriller Raman Raghav 2.0.

Alan Jones, crític i escriptor especialitzat en fantàstic, els seus articles han aparegut a les capçaleres especialitzades de més renom internacional com Cinefantastique, Starburst i Fangoria, a més de ser codirector de FrightFest, el principal certamen dedicat al gènere al Regne Unit. L'australià Russell Mulcahy, director d'un dels títols més emblemàtics del cinema fantàstic dels vuitanta, Els immortals (1986), i films de gènere com La sombra (1994), Resurrecció (1999) o Resident Evil: Extinció (2007), és també el responsable de la realització de vídeos musicals per a AC/DC, Elton John, Queen, Duran Duran i de Video Killed the Radio Star de The Buggles, que va inaugurar les emissions de la cadena MTV. I Nancy Bishop, directora de càsting amb oficina a Londres i Praga, ha treba llat amb cineastes com Guillermo del Toro, Bong Joon-ho i Brad Bird. El 2001, fou nominada a l’Emmy per la minisèrie La historia de Anna Frank, i recentment ha treballat en produccions de Netflix, Amazon i Warner.

XV Jurat Carnet Jove de Sitges

Un any més l’Agència Catalana de la Joventut a través del seu programa “Connecta’t” del Carnet Jove i l’equip de direcció de Sitges 2019 – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya, ha seleccionat 5 joves que formaran part del XV Jurat Carnet Jove de Sitges, un jurat oficial del Festival que atorgarà el Premi Jurat Carnet Jove a la millor pel·lícula de la Secció Oficial Fantàstic, el Premi Anima't al Millor Llarg d'Animació i el Premi Anima't al Millor Curt d'Animació. L’objectiu d’aquesta col·laboració és la de professionalitzar la crítica cinematogràfica, donant l’oportunitat a cinc joves interessats en el món del cinema de formar part d’un dels jurats oficials del Festival de Sitges.

Suport a la 52a edició

Un any més, el Festival agraeix el compromís de les entitats i empreses col·laboradores: Moritz (patrocinador principal), Obra Social “la Caixa” (partner social) i Mistinguett Sparkling (patrocinador), la XAL (patrocinador), Meliá Sitges (patrocinador i seu oficial), Deluxe (col·laborador), La Vanguardia (diari oficial), TV3 (televisió oficial) i Jeep Turiauto (vehicle oficial). 

El Festival també amplia enguany el seu capítol de col·laboradors, entre els quals ja s’ha confirmat els acords amb SGAE, Fotogramas, Iberia oficial, Renfe, Fnac, Ediciones Minotauro, Tr3SC, Cafés Candelas, Japan Fundation, Hong Kong Economic and Trade Office, IES Joan Ramon Benaprès Escola Hoteleria, Fundació PKU, CineAsia, Jet Entertainment, FX Animation, The Original Cha-Chá, D.O Ribera del Duero, Cathay Pacific, Spamflix, Johnnie Walker, Movistar +, Valrhona, China Madrid, Samsung, ESCAC, Cinesa, Coca-Cola European Partners Ibera, S.L.U, Embotits Bundó, Fundació Hospital Sant Joan Baptista de Sitges, MAIN, Mind the Gap, Reial Cercle Artistic, Selecta Visión, SGAE i Planet Horror.  

Sitges 2019 s’organitza gràcies a la implicació de l’Ajuntament de Sitges, de l’Institut Català de les Empreses Culturals del Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya, i compta amb el suport de l'Instituto de la Cinematografía y de las Artes Audiovisuales del Ministerio de Cultura y Deportes, la Diputació de Barcelona i del Carnet Jove – Departament de Benestar i Família.

La roda de premsa institucional del Festival ha estat realitzada gràcies a la col·laboració del Reial Cercle Artístic de Barcelona.

 

CONVIDATS SITGES 2019

PREMIATS

Gran Premi Honorífic
Sam Neill (actor)

Premi Màquina del Temps
Patrick Wilson (actor)
Charles Band (director i productor) 
Javier Botet (actor) 
Maribel Verdú (actriu) 
Russell Mulcahy (director)

Premi Nosferatu
Pupi Avati (director)

Méliès Career Award
Asia Argento (actriu i directora)

Premi Honorífic a tota una carrera
Luis Gasca (escriptor, expert en còmic)

JURATS

Jurat Oficial Fantàstic
Anurag Kashyap (director)      
Alan Jones (crític i escriptor especialitzat en fantàstic)
Mary Jo Markey (muntadora) 
Russell Mulcahy (director)       
Nancy Bishop (directora de càsting)

Jurat Noves Visions / Focus Àsia
Antoine Waked (programador) 
Luciano Sovena (advocat de cinema) 
Bárbara Santa-Cruz (actriu)

Jurat Blood Window / Méliès / Òrbita
Xavier Lezcano (programador)           
Consuelo Holtzer (programadora) 
Stéphane Foenkinos (director de càsting)

Jurat Brigadoon
Caye Casas (director) 
Diana Santamaria (distribuïdora)
Rocío Moreno (programadora)

Jurat de la Crítica
Mar Canet (crítica)
Javier Parra (crític)
Javi Cózar (crític)

Jurat Sitges Cocoon
Daniel Cohen (programador)
Albert Pintó (director)
Isadora Garcia (professora i investigadora acadèmica)

Jurat Mèliés d'Or
Jordi Sánchez-Navarro (professor i crític)
Desirée de Fez (crítica)
Xavier Sánchez Pons (crític)

Blood Red Carpet
Claudia Trujillo (actriu), David Solans (actor), Pol Monen (actor), Nancy Bishop (directora de càsting), Stéphane Foenkinos (director de càsting)

CONVIDATS / SESSIONS ESPECIALS

Il Signor Diavolo
Pupi Avati (director)                   

El Camino: una película de Breaking Bad 
Aaron Paul (actor)                  

Eyes Wide Shut 
Katharina Kubrick (representant)       

Los nuevos bárbaros 
Enzo Castellari (director)

Johnnie To (director)

INAUGURACIÓ
En la hierba alta (In the Tall Grass)
Patrick Wilson (actor), Vincenzo Natali (director), Steve Hoban (productor)              

CLOENDA
The Vigil
Keith Thomas (director), Adam Margules (productor) 

OFICIAL FANTÀSTIC COMPETICIÓ

Achoura
Talal Selhami (director)

Adoration
Fabrice Du Welz (director)     

Amigo
Óscar Martin (director), Elena Muñoz (productora), Javier Botet (actor), David Pareja (actor)

The Antenna
Orçun Behran (director)

Bacurau
Juliano Dornelles (director)

The Cleansing Hour
Damien Leveck (director), Natalie Leveck (productora), Steve Nordseth (productor executiu), Judy Nordseth (productora executiva), Alix Angelis (actriu)

Color Out Of Space
Richard Stanley (director), Josh Waller (productor)    

Cuerdas
José Luis Montesinos (director), Arturo Mendiz (productor), Paula Del Río (actriu), Miguel Angel Jenner (actor), Carles Pastor (productor), Marc Zumbach (director de fotografia), Jordi Aguilar (actor), Iakes Blesa (guionista)

Daniel Isn't Real
Adam Egypt Mortimer (director)         

Her Blue Sky  
Tatsuyuki Nagai (director), Mari Okada (guionista), Masayoshi Tanaka (disseny de personatges), Genki Kawamura (producció), Ryo Yoshizawa (actor de veu), Riho Yoshioka (actor de veu)

El hoyo
Galder Gaztelu-Urrutia (director), Ivan Massagué (actor), Antonia San Juan (actriu), Emilio Buale (actor), David Matamoros (productor), Carlos Juárez (productor), Ángeles Hernández (productora), Raquel Perea (productora)    

J'ai perdu mon corps (I Lost My Body)
Jérémy Clapin (director)         

The Lodge
Severin Fiala (director), Veronika Franz (directora)    

Luz
Juan Diego Escobar (director), Andrés Gómez D. (productor), Jim Muñoz (actor), Yuri Vargas (actriu), Conrado Osorio (actor)

The Nest
Roberto De Feo (director), Edoardo Rossi (actor), Francesca Cavallin (actriu), Justin Korovkin (actor), Ginevra Francesconi (actriu), Gabriele Falseta (actor), Davide Novelli (productor)     

Paradise Hills
Alice Waddington (directora), Adrián Guerra (productor), Nuria Valls (productora)   

Pelican Blood
Katrin Gebbe (directora)

The Room
Christian Volckman (director), Olga Kurylenko (actriu)

Samurai Marathon
Bernard Rose (director)

Suicide Tourist
Jonas Alexander Arnby (director), Nikolaj Coster-Waldau (actor), Rasmus Birch (guionista), Niels Thastum (director de fotografia), Mikkel Hess (compositor), Eva Jakobsen (productora), Katrin Pors (productora)   

Syncrhronic
Aaron Moorhead (director), Justin Benson (director), David Lawson (productor)       

Ventajas de viajar en tren
Aritz Moreno (director), Juan Gordon (productor), Merry Colomer (productora), Leire Apellaniz (productora), Belén Cuesta (actriu), Javier Botet (actor), Luis Tosar (actor), Ernesto Alterio (actor), Macarena Garcia (actriu), Javier Godino (actor), Stéphane Mangin (actriu), Pilar Benito (productora executiva)       

Vivarium
Lorcan Finnegan (director), Brunella Cocchiglia (productora), Garret Shanley (guionista)     

OFICIAL FANTÀSTIC FORA DE COMPETICIÓ

Lux Aeterna 
Gaspar Noé (director)

Memory - The Origins Of Alien / Leap Of Faith
Alexandre Philippe (director)  

Sesión salvaje 
Paco Limón (director), Julio César Sánchez (director), Enrique López Lavigne (productor), Fernando Esteso (actor)

ÒRBITA

4x4
Mariano Cohn (director), Gastón Duprat (productor), Peter Lanzani (actor)

El asesino de los caprichos     
Gerardo Herrero (director), Mariela Besuievsky (productora), Maribel Verdú (actriu), Aura Garrido (actriu), Daniel Grao (actor)

The Gangster, The Cop, The Devil 
Won-Tae Lee (director), Moo-Yul Kim (actor), Billy Acumen (productor), Aeree Yoon (actriu), Kang-Ho Seo (coproductor) 

Huachicolero 
Annick Manhert (productora)

La jauría
Carlos Martin Ferrera (director), David Canelo (productor), Liah O'prey (actriu), Adam Quintero (actor), Ferran Vilajosana (actor), Carlus Fàbrega (actor),  

Legado en los huesos
Fernando González Molina (director), Marta Etura (actriu), Imanol Arias (actor), Francesc Orella (actor), Mercedes Gamero (productora), Adrian Guerra (productor), Nuria Valls (productora), Peter Nadermann (productor), Rosa Pérez (productora), Carolina Guillamas (productora)    

Once Upon A Time In London 
Simon Rumley (director)        

NOVES VISIONS

An American Satan 
Aram Garriga (director), Xavi Prat (coguionista), Benet Román (director de fotografia), Inga Arutyunyan (directora de producció), Carles Torras (productor executiu), Alf Wahlgren (coproductor), Adam Cardone (actor), Diego Rodriguez (coproductor), Zlaya Loud (disseny de so)

Breve historia del planeta verde
Constanza Sanz Palacios (productor), Anibal Garisto (productor), Cosimo Santoro (productor), Marius Gabriel Stancu (productor)

Cosmic Candy
Rinio Dragassaki (director), Yannis Veslemes (productor)

Dancing Mary 
SABU (director), Naoto (actor), Ryo Ishibashi (actor)

The Forest of Love
Kippei Shiina (actor), Hiroshi Muto (productor)

Harpoon 
Rob Grant (director), Emily Tyra (actriu)

Jesus Shows You The Way To The Highway 
Miguel Llansó (director), Guillermo Llansó (actor), Agustín Mateo (actor), Paddy Eason (vfx), Finn Eason (vfx), Meseret Argaw (productor), Daniel Taye Workou (productor), Rasselas Lakew (productor)

The Long Walk 
Mattie Do (directora)  

Mope 
Kelly Hayes (productora), Lucas Heyne (director)

Punto muerto (Dead End)
Magalí Nieva (productora)

Starfish
A.T. White (director), Alberto Bañares (director de fotografia)

Verotika 
Glenn Danzig (director), James Cullen (productor), Jarret Furst (productor)

PANORAMA FANTÀSTIC

Antrum: The Deadliest Film Ever Made 
Michael Laicini (director), David Amito (director), David Bond (productor)

The Beach House 
Jeff Brown (director), Sophia Lin (productora), Shannon Doherty (productora associada)

Crímenes imposibles
Hernán Findling (director), Federico Bal (actor), Gabriel Lahaye (productor)

Darlin'
Pollyanna Mcintosh (directora), Halyna Hutchins (directora de fotografia), Andrew Smetek (disseny de so)

The Deeper You Dig
Toby Poser (directora)           

En el pozo       
Bernardo Antonaccio (director), Rafael Antonaccio (director), Clara Charlo (productora), Paula Silva (actriu), Augusto Gordillo (actor), Rafael Beltrán (actor), Luis Pazos (actor), Federico Moreira (disseny de so), Magdalena Schinca (editora), Javier Devincenzi (editor)

Snatchers
Stephen Cedars (director), Benji Kleiman (director), Scott Yacyshyn (guionista), Eric Fisher (productor), Scott Hinckley (productor), Elii Legerski (productora), Gabrielle Elyse (actriu), JJ Nolan (actriu), Mary Nepi (actriu)

The Shed
Frank Sabatella (director), Peter Block (productor)

Super Me 
Zhang Chong (director), Liu Bo (productor)

El psicópata, crónica de un caso sin resolver (panorama sessions especials)
Estefani Cépedes (directora)

ANIMA’T

Her Blue Sky 
Tatsuyuki Nagai (director), Mari Okada (guionista), Masayoshi Tanaka (disseny de personatges), Genki Kawamura (producció), Ryo Yoshizawa  (actor de veu), Riho Yoshioka (actor de veu)

MIDNIGHT X-TREME

Alone 
T. Patman Thomas (productor), Yulia Klass (actriu), James Cullen (director)

The Black String
Brian Hanson (director, coguionista i productor), Yani Navas-Hanson (productor associat)

The Furies 
Tony D'aquino (director), Airlie Dodds (actriu)

Ghost Master 
Paul Young (director)

Infección 
Flavio Pedota (director), Rubén Guevara (actor), Eduardo R. Servello (director de fotografia), Francisco Bugallo (disseny de producció)  

Rabid
Jen Soska (directora), Silvia Soska (directora)          

Scare Package 
Aaron B. Koontz (director, productor), Cameron Burns (guionista, productor), Ashleigh Snead (productora), Jeremy King (actor)

Shed of the Dead 
Nick Lean (productor)             

Signal 100
Lisa Takeba (directora), Keiichi Hashimoto (producció)

SEVEN CHANCES

Horror Noire: A History Of Black Horror 
Xavier Burguin (director), Ashlee Blackwell (guionista)         

¡Vaya luna de mie!l 
Alex Mendíbil (crític)

BRIGADOON

The Curse of Valburga
Tomaz Gorkic (director), Nejc Saje (director de fotografia)

En un mundo diferente
Pedro Olea (director)              

¿Eres tú, papa?
Rudy Riverón (director), James Williams (compositor), Owain Kelly (compositor)

Everybloody's End 
Claudio Lattanzi (director)

Fulci for Fake
Giada Mazzoleni (productora)

Go Back 
Matthew Barber (director), Nathaniel Barber (director)

La leyenda de la doncella 
Juan Pinzás (director), Pilar Sueiro (productora)        

Mirada de cristal 
Ezequiel Endelman (director) 

Relatos del fantástico  
Jose F. Riveiro (director)                               

That's La Morte 
Xavier Mendik (director), Caroline Hardman (productora)     

La venganza de jairo
Simon Hernández (director), Wicho Aquino (productor)                                

EQUIPS CURTMETRATGES (SECCIÓ OFICIAL FANTÀSTIC)

1 minuto 30 segundos
Javier López Bermejo (director de fotografia)

Changeling 
Faye Jackson (directora)

Helena
Gabriel Campoy (director), Guillem Lafoz (director)               

Hollow Peak 
Karl Hadife (director)  

La jeunesse d'Alicia 
Josep Oller (director)  

Little Taste
Victor Català (director), Sandra López Figueroa (productora) 

Lvrs 
Emily Bennet (directora), Keaton Wooden (guionista)

Nunca te dejé sola
Jana Llopart (productora), Mieria Noguera (directora)

Paralelos 
David Hebreo (director)          

Polter 
Álvaro Vicario (director)          

Sangre azul
Pablo Finklestein (director), Luis Fernando Bustamante (productor), Cala Zavaleta (actriu) 

The Slows 
Nicole Perlman (director)                   

Stray
Dean Law (director)    

Wild 
Jan Verdijk (director)  

EQUIPS CURTMETRATGES (ANIMA'T, NOVES VISIONS, SESSIONS ESPECIALS)

+13
Ceylan Ozgun (directora), Armagan Lale (productora)          

An Zhi Guang (Glow Of Dark)
Leon Mar (director), Chen Yu Chang (productor), Tsai Hua Wang (fotografia)

Antílope 
Diego Murillo (director), Amanda Isea (actriu, guionista), Juan Carlos Lossada (productor)  

Blood Metal Revenge
Ernest Desumbila (director), Eva Laffitte (productora)

Exhibit Man 
Trevor Mirosh (director)          

Love Bite                     
Charles De Lauzirika (director), Carlee Baker (actriu)            

Lucienne mange une auto
Cesar Decharme (director de fotografia), Elliot Brunet (productor), Geordy Couturiau (director)

Norman 
Gigi Romero (directora)          

Oyendo águilas 
Marco Lledó Escartín (director), Maria Santolaria (directora de fotografia)

Rick and Ruby 
Samuel Dunning (guionista, productor i actor), Scott Woodburn (director)

Robot Will Protect You 
Nicola Piovesan (director)      

Slice of Life
Rachele Wiggins (productora)

Sports Day 
Lin Tu (directora), Sol Ye (productor)

Comentarios